Tresna 2018 – WYCIECZKA AUTOKAROWA

Data: 02/06/2018 – sobota
Miejsce: Wycieczka Autokarowa (Porąbka, Żywiec)
Czas: 09:00-14:30
Koszt: 75 zł/os.
Prowadzi: Rafał

Integracja integracją ale trudno by było, korzystając z uciech wszelakich i będąc w tak pięknych okolicach, nie chcieć poznać choć trochę historii i zabytków gościnnej ziemi żywieckiej.

Wyruszymy zatem zaraz po śniadaniu z Ośrodka w górę i w dół autokarem (i być może kilkoma pojazdami prywatnymi) a w programie wycieczki będą dwa główne przedsięwzięcia:

  • zwiedzanie Elektrowni Szczytowo Pompowej zbudowanej we wnętrzu góry Żar (761 m n.p.m.) z piękną panoramą okolicy,
  • zwiedzanie Muzeum Browaru Żywiec założonego w 1856 roku, połączone z … oczywiście degustacją piwa.

Czy może coś przebić te atrakcje? Autokar zbierze uczestników i przywiezie do Ośrodka a w czasie objazdu będzie co podziwiać i kontemplować. Nie będzie to podróż za jeden uśmiech a za 80 uśmiechów, w trakcie przejazdów miło by było pośpiewać, porozmawiać, zintegrować się …


Poniżej kilka słów o zwiedzanych obiektach:

Góra Żar wraz z Elektrownią Szczytowo Pompową.

Na północ od ośrodka ODYS znajduje się Góra Żar (761 m n.p.m.) – szczyt w Beskidzie Małym. Latem mekka szybowników i paralotniarzy, a zimą popularny ośrodek narciarski. Na szczycie góry Żar znajduje się zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej (Elektrownia Porąbka-Żar) o objętości całkowitej 2,3 mln m³, oraz najwyżej położona w Polsce elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0,6 MW. Wjazd na szczyt jest możliwy koleją linowo-terenową z Międzybrodzia Żywieckiego. Ze szczytu góry rozciąga się panorama na Jeziora Żywieckie i Międzybrodzkie, pasmo Magurki Wilkowickiej i Hrobaczą Łąkę. Wyjeżdżając na górę Żar krętą drogą asfaltową można zaobserwować, że w pewnym miejscu drogi na szczyt jest anomalia grawitacyjna, okrągłe przedmioty czy nawet samochody, zaczynają się same turlać pod górę, zamiast w dół.

Widok na górę Żar z okolic Tresnej.

Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar w Międzybrodziu Bialskim to wysoko-spadowa elektrownia podziemna, zlokalizowana w przepięknym miejscu, w bliskości gór i jeziora, co sprawia, że jest jedyną w swoim rodzaju atrakcją turystyczną. Podczas Zlotu zwiedzimy obiekty Elektrowni usytuowane u podnóża góry Żar, w jej wnętrzu.

[table id=11 /]


Arcyksiążęcy Browar w Żywcu.

Bez względu na burzliwą historię kraju, piwo w browarze warzone jest nieustannie od 160 lat. Browar został zbudowany przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga na terenach należących do jego majątku. Marząc o warzeniu doskonałego piwa, Habsburg stworzył Żywiecką Szkołę Piwowarską zatrudniając mistrzów z Cieszyna, Czech i Austrii. Dzięki połączeniu ich wiedzy i odwagi już pod koniec XIX wieku produkowano w Żywcu nie tylko jasnego lagera, ale także portera, bocka czy piwo marcowe.

Przez dziesięciolecia zakład rozbudowywał swój potencjał produkcyjny. Dziś jest największym i najnowocześniejszym browarem Grupy Żywiec. Jego piwowarzy kontynuują ideę Żywieckiej Szkoły Piwowarskiej i nieustannie eksplorują nowe gatunki piwne.

Flagową marką browaru jest Żywiec warzony w aż 6 różnych wariantach. Obok klasycznych warzonych od wielu lat Lagera i Portera, Bocka czy Marcowego współcześni piwowarzy wciąż tworzą nowe receptury, dzięki czemu Żywiec dostępny jest dziś także w wariantach Żywiec Białe, APA (American Pale Ale) czy Saison.

Muzeum Browaru Żywiec.

Muzeum Browaru Żywiec zostało otwarte w 2006 roku z okazji 150-lecia browaru. Jest jedną z największych i najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce. Już samo położenie muzeum budzi ciekawość. Zlokalizowane jest bowiem w dawnych piwnicach leżakowych browaru.

Po przekroczeniu wrót muzeum, wejdziemy w świat naznaczony ponad 160-letnią historią browaru oraz produkowanego w nim piwa. Przechodząc przez sale ekspozycyjne aktywnie poznamy kolejne okresy rozwoju browaru i marki Żywiec aż po współczesność.

Po zwiedzeniu pomieszczeń Muzeum, będziemy mieć czas na konsumpcję piwa i zakup pamiątek. Muzeum Browaru Żywiec jest jednym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego wyróżnionym tytułem Gwiazdy Techniki. Od 2010 r. jest tzw. punktem kotwicznym Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego, co świadczy o jego ponadregionalnym znaczeniu dla przemysłowej historii Europy.

[table id=12 /]


#wycieczka #jazdawgoreiwdol #wesolyautobus #browar #zar
#ziemiazywiecka #degustacjapiwa #browarwzywcu

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.