Pomysł pierwszej akcji Czyste Tatry powstał w 2012 roku. Od tamtej pory, na początku każdego lata, do Zakopanego przyjeżdżają wolontariusze z całej Polski, którzy wyruszają na tatrzańskie szlaki, by je posprzątać. Wolontariusze wyposażeni są w biodegradowalne worki na śmieci, rękawice, identyfikatory oraz mapy. Każdy z nich wcześniej wybiera rejon gór, w który chce się udać, tak by żaden szlak nie został pominięty.
Podstawowym celem Czystych Tatr jest ochrona cennego przyrodniczo obszaru Tatr w większości położonego na terenie parku narodowego. Na obszarze tym występuję chronione gatunki roślin i zwierząt, ale unikatowa jest również przyroda nieożywiona. Tatrzański Park Narodowy przecina ok. 245 km szlaków turystycznych. Rocznie maszeruje nimi ok. 3 mln turystów. Niestety wiele z nich pozostawia po sobie śmieci, co bezpośrednio wpływa na podłoże (gleba, ściółka leśna, roślinność, skały), a także chronione gatunki zwierząt.
Dlatego organizator „Czystych Tatr”, Stowarzyszenie Czysta Polska podejmuje długofalowe działania mające na celu zmianę świadomości Polaków. Wielkie sprzątanie Tatr jest przede wszystkim akcją edukacyjną, która ma pokazywać ludziom, jak niewiele każdy z nas musi zrobić, by zadbać o środowisko naturalne. Tylko zakorzenienie w ludziach przekonania, że śmiecenie to „obciach”, pozwoli w przyszłości, w pełni cieszyć się górskimi wędrówkami i obcowaniem z naturą.