Seria artykułów o STI – Kiła – Syfilis

Od wielu lat mówi się o różnych chorobach przenoszonych drogą płciową. Dużo ostatnio mówimy o HIV/AIDS i profilaktyce przed ekspozycyjnej czyli o PreP i profilaktyce po ekspozycyjnej czyli PEP ale niestety zapominamy o innych chorobach STI. Od jakiegoś czasu w grupie osób MSM szerzy się wysyp nowych zakażeń kiłą. Warto zapoznać się co to jest kiła i jak można ją leczyć. Poniżej trochę informacji na ten temat.

Informacje o kile zaczerpnięto ze strony http://www.ptderm.pl/sekcje/sekcja-wenerologiczna-23
Data publikacji: 2010, www.iusti.org Polskie tłumaczenie: 2014, Dr hab. med. Agnieszka B. Serwin

INFORMACJE KLUCZOWE

 1. Kiła jest chorobą przenoszoną drogą płciową.
 2. Jest łatwo przenoszona od jednej osoby do drugiej podczas kontaktu seksualnego, także oralnego.
 3. Często przebiega bez objawów.
 4. Leczenie jest proste.
 5. Kiła nieleczona może spowodować poważne i długotrwałe powikłania.
 6. Można na ogół ochronić się przed kiłą ZAWSZE używając prezerwatyw.

Co to jest kiła?

Kiła jest chorobą przenoszoną drogą płciową, wywołaną przez bakterię krętek blady (Treponema pallidum).

Jak można się zakazić?

 • Zakazić można się podczas kontaktu seksualnego (dopochwowego, oralnego lub doodbytniczego) z osobą zakażoną. Kobieta w ciąży może zakazić płód.
 • Zakażenie jest częstsze u homoseksualnych mężczyzn, osób często zmieniających partnerów seksualnych i nieużywających prezerwatyw.
 • Nawet jeśli przebyło się kiłę wcześniej, można zakazić się ponownie.

Jakie są objawy?

Objawy i dolegliwości są takie same u kobiet i mężczyzn. Wyróżnia się cztery okresy kiły:

 • Kiła pierwszego okresu.

W miejscu wniknięcia bakterii zwykle 2-3 tygodnie po kontakcie seksualnym z osobą zakażoną, powstaje owrzodzenie; może ono pojawić się w ciągu trzech miesięcy. Owrzodzenie jest zwykle pojedyncze, niebolesne, umiejscowione najczęściej u mężczyzn na członku, u kobiet na sromie lub w pochwie, lub, u obu płci, w odbycie. W zależności od miejsca może pozostać niezauważone. Owrzodzenie goi się samoistnie w ciągu sześciu tygodni i jest bardzo zakaźne dla partnerów seksualnych. Czasami owrzodzenia mogą być liczne, bolesne, zlokalizowane w jamie ustnej i na czerwieni wargowej.

 • Kiła drugiego okresu.

Bez leczenia, 3-6 tygodni po pojawieniu się owrzodzenia rozwija się kiła drugiego okresu. Związana jest z obecnością bakterii we krwi. Obserwuje się wysypkę, zwykle również na dłoniach i podeszwach, zmiany na narządach płciowych, białe plamy w jamie ustnej, powiększenie węzłów chłonnych, rzadziej ogniskowe łysienie, pogorszenie wzroku, zapalenie wątroby, nerek, mózgu. Kiła drugiego okresu jest bardzo zakaźna dla partnerów seksualnych.
Nieleczone, wysypka i inne objawy kiły drugiego okresu ustępują po kilku tygodniach, mogą jednak powracać w ciągu dwóch lat.

 • Kiła utajona.

Po ustąpieniu objawów kiły drugiego okresu można nie mieć żadnych objawów przez kilka lat, a o zakażeniu świadczą wyniki badań krwi.

 • Kiła trzeciego okresu.

U około jednego na dziesięciu nieleczonych chorych dochodzi, po wielu latach, do poważnego uszkodzenia układu nerwowego, w tym mózgu, kości i serca.

Czy potrzebne są jakieś testy?

 • Tak, jeśli pojawi się owrzodzenie, które może być objawem kiły, można pobrać z niego wymaz do badania. Należy pobrać krew do zbadania w kierunku obecności przeciwciał przeciwko krętkowi blademu. U niektórych osób nie można rozpoznać kiły na podstawie badania za pierwszym razem, wówczas badanie trzeba powtórzyć.
 •  Jeśli sądzi Pan/Pani, że miał/miała kontakt z osobą chorą na kiłę lub są objawy, mogące świadczyć o kile należy zgłosić się do poradni dermatologiczno-wenerologicznej.
 • W przypadku rozpoznania kiły należy wykonać testy w kierunku innych zakażeń przenoszonych drogą płciową, w tym HIV, ponieważ można mieć więcej niż jedno zakażenie w tym samym czasie.

Jakie jest leczenie?

 • Ważne jest rozpoczęcie leczenia tak szybko, jak to możliwe, ponieważ choroba nieleczona może spowodować poważne powikłania i problemy zdrowotne.
 • Leczenie kiły polega na podawaniu antybiotyku, zwykle serii zastrzyków penicyliny.

Czy można mieć stosunki seksualne podczas kiły?

 • Należy unikać kontaktów seksualnych do czasu zakończenia leczenia przez Pana/Panią i partnera/partnerkę/partnerów oraz ustąpienia objawów.

Jakie są możliwe powikłania kiły?

 • Jeśli leczenie rozpoczęto szybko, kiła nie powinna prowadzić do odległych powikłań. Bez leczenia może zajmować różne narządy i powodować poważne problemy zdrowotne.
 • U jednej na 10 osób nieleczonych kiła może szerzyć się z krwią i powodować zakażenie innych części ciała, takich jak kości, serce i mózg. Może ono nie dawać objawów przez wiele lat.
 • Po leczeniu kiły wyniki badań krwi pozostaną dodatnie. Nie oznacza to konieczności powtórnego leczenia, ale należy pamiętać o przebytym leczeniu, posiadać kopie wyników badań, aby udzielić w przyszłości właściwej informacji lekarzom.

Kiła w ciąży

 • Kobieta w ciąży może zakazić płód, co może prowadzić do poronienia, urodzenia martwego dziecka lub ciężkiej choroby dziecka (kiły wrodzonej). Leczenie kiły w ciąży penicyliną jest bezpieczne.

Czy muszę powiedzieć o zakażeniu partnerowi/partnerce?

 • Jeśli ma Pan/Pani kiłę pierwszego okresu powinien być zbadany i leczony obecny partner/partnerka oraz wszyscy partnerzy/partnerki z ostatnich trzech miesięcy, jeśli kiłę drugiego okresu — należy powiadomić partnerów z ostatnich dwóch lat.
 • Zapobiegnie to ponownemu zakażeniu oraz rozwojowi powikłań u partnerów/partnerek.

Dalsza pomoc i dodatkowe informacje

 • Jeśli podejrzewa Pan/Pani, że ma kiłę lub inne zakażenie przenoszone drogą płciową należy zgłosić się do poradni dermatologiczno-wenerologicznej.