Pierwsza pięćdziesiątka

50 dni kadencji, 6 posiedzeń zarządu, 22 godziny wideokonferencji, 92 przepracowane wątki i kilkadziesiąt podjętych działań to pierwsze podsumowanie działań nowego zarządu BoP.

Kochani, 

12 sierpnia 2019 roku minęło 50 dni od powołania Zarządu Stowarzyszenia Bears of Poland V kadencji. To świetna okazja do zaprezentowania Wam tego, co udało się już przepracować, zrealizować i zaplanować, zarówno w perspektywie krótko- jak i długofalowej w naszym stowarzyszeniu.

W pierwszej kolejności chcielibyśmy jednak podziękować zarządowi BoP poprzedniej kadencji za ich wieloletnią pracę, okupioną osobistymi wyrzeczeniami i poświęceniem ogromu prywatnego czasu na rzecz polskiej społeczności bears. Dzięki takiemu zaangażowaniu otrzymaliśmy „w spadku” dobrze „naoliwioną machinę”, uporządkowaną tak formalnie, jak i finansowo. Stowarzyszenie Bears of Poland jest gotowe na nowe wyzwania przez najbliższe trzy lata kadencji naszego zarządu. Pomimo bardzo krótkiego okresu wdrożeniowego bieżące zarządzanie przejęliśmy niemalże „w biegu” sprawnie dzieląc kompetencje pomiędzy nowo wybrany, 7-osobowy zarząd. Dzięki temu mogliśmy od razu przejść do prac nad bieżącymi i długofalowymi przedsięwzięciami.

Obecnie prowadzimy 9 projektów, więcej szczegółów o każdym z nich przeczytacie poniżej.
Przy nazwie każdego projektu umieszczone są imiona członków zarządu zaangażowanych w dany projekt.

1. Kwestie formalno-organizacyjne BoP // Bartek K. + Marcin R. + Damian T. + Jacek B. + Tomek Ch. + Jacek G.

 • dokumentacja KRS Bartek K. + Damian T.
  Opracowaliśmy i złożyliśmy komplet dokumentacji do Krajowego Rejestru Sądowego po Walnym Zebraniu Członków w Skowronkach. Czekamy na aktualizację danych.
 • księgowość Marcin R.
  Ogromne podziękowania dla Grzegorza za propozycję kontynuowania obsługi księgowej stowarzyszenia przez jego biuro księgowe, pomimo rezygnacji z funkcji skarbnika w Zarządzie BoP. Marcin i Grzegorz wypracowali już sposób pracy i rozliczania dokumentów.
 • narzędzia online Damian T.
  Przenieśliśmy oficjalnego maila do usług Google dla organizacji non-profit, dzięki czemu zyskaliśmy więcej miejsca na materiały online. Dodatkowo w komplecie dostaliśmy  Google Meet – bardzo wygodne narzędzie do wideokonferencji, z którego korzystamy w trakcie posiedzeń zarządu.
 • członkostwo w Bears of Poland // Jacek B. + Tomek Ch. + Jacek G.
  Rozpoczęliśmy prace nad aktualizacją listy członków oraz rozwojem programu zniżkowego dla członków Stowarzyszenia Bears of Poland. Prowadzimy aktualnie rozmowy partnerskie z różnymi podmiotami na terenie Polski oraz poza granicami kraju. Szczegóły poznacie podczas październikowego Poznań Bear Weekend 2019.

2. Wsparcie lokalnych koordynatorów BoP // Jacek G. + Marcin R.

Organizacja lokalnych wydarzeń to nie lada wyzwanie dla koordynatorów BoP dlatego na potrzeby ich wsparcia oddelegowaliśmy ze składu zarządu osoby odpowiedzialne za bieżącą komunikację z koordynatorami oraz wsparcie organizacyjne:

 • opracowaliśmy jednolite zasady wsparcia finansowego ogólnopolskich wydarzeń BoP;
 • wspieraliśmy organizację sierpniowego Bear Weekendu amBears Trójmiasto zorganizowanego przy okazji długiego weekendu przez zespół Konrada i Maćka.
 • wspieramy organizację wrześniowego Bear Weekend „Łódź You Bear” organizowanego przy okazji Light.Move.Festival 2019 przez zespół Rafała.

3. Poznań Bear Weekend + Wybory MrBearPL 2020 // Tom S. + Marcin R. + Tomek Ch.

Praktycznie już w pierwszych dniach kadencji naszego zarządu (w ramach prac przygotowawczych do organizacji Poznań Bear Weekeend 2019) podjęliśmy rozmowy z Team Mr. Bear Poland (właściciela praw do wyborów Mr Bear Poland) nt. wspólnej organizacji wyborów Mr. Bear Poland 2020 (MRBPL2020) w październiku 2019 roku. 

Pracujemy nad unormowaniem zasad współpracy przy organizacji samych wyborów jak również opieki nad zdobywcami tytułu przez cały okres przebiegu ich kadencji. Efekty tych rozmów poznacie już na dniach. Ogłosimy je wraz z pierwszym planem październikowego Poznań Bear Weekend 2019 (PBW19), który odbędzie się w dniach 17-20 października 2019 roku.

W tym roku po raz pierwszy w historii Poznań Bear Weekend październikowy zlot potrwa cztery dni (z zachowaniem głównych wydarzeń wyborów MRBPL2020 na piątek i sobotę). Poza wyborami Mr. Bear Poland 2020 zainaugurujemy całoroczne obchody 10-lecia powstania Stowarzyszenia Bears of Poland. Przygotowaliśmy z tej okazji szereg wydarzeń mających za zadanie zintegrować polskie środowiska bears, leather i fetish oraz pokazać nas z jak najlepszej strony poza granicami kraju. 
Będzie to również pierwszy Bear Weekend, szeroko promowany za granicami Polski jako nowy „hot spot” na europejskiej mapie wydarzeń bears.

Ważne! Niedługo ogłosimy nabór wolontariuszy do pomocy przy pracach organizacyjnych Poznań Bear Weekend 2019 – liczymy na Waszą aktywność.

4. 10-lecie Stowarzyszenia Bears of Poland // Tom S. + Jacek B. + Bartek K.

Opracowujemy program obchodów 10-lecia Stowarzyszenia Bears of Poland oraz wieloletniej strategii rozwoju BoP na kolejne 10 lat. Po ogłoszeniu programu oraz strategii zaprosimy Was do wspólnego ich rozwijania o wątki ważne dla nas wszystkich – osób, którym rozwój Bears of Poland jest bliski sercu. Najbliższy rok, który planujemy poświęcić na obchody 10-lecia Bears of Poland, da możliwość realizacji głównych celów, które postawiliśmy przed sobą na pierwsze 365 naszej kadencji dni, oto one:

 • podsumowanie i udokumentowanie okresu 10 lat historii rozwoju stowarzyszenia, żebyśmy byli świadomi drogi jaką przeszedł BoP od marzenia założycieli do stanu dzisiejszego – jednego z największych formalnych stowarzyszeń LGBT w Polsce.
 • wsparcie wewnętrznej integracji poprzez identyfikację tego, czym dla nas wszystkich jest stowarzyszenie oraz jak możemy wspólnie działać na potrzeby jego rozwijania. Takim działaniem z pewnością będzie wspólne wypracowanie strategii rozwoju grupy na kolejną dekadę. 
 • ustalenie najważniejszych wyzwań stawianych przed stowarzyszeniem Bears of Poland oraz polską społecznością Bears. 
 • zidentyfikowanie problemów, które wewnętrznie nas dzielą. Mamy nadzieję, że ten okres przyczyni się do rozwiązania możliwie jak największej liczby tego typu niesnasek oraz do wypracowania sprawnej komunikacji, która mogłaby na przyszłość zawczasu pomóc rozpoznać, reagować i rozwiązywać lub wręcz zapobiegać eskalacji podziałów /konfliktów w obrębie społeczności. W końcu jesteśmy jedną wielką „rodziną z wyboru”.

Tym wszystkich działaniom poświęcimy cały najbliższy rok. Realizacja tego planu pozwoli możliwie jak największej grupie osób z BoP-owego grona z Polski (i nie tylko) do wzięcia udziału w licznych ogólnopolskich wydarzeń. Więcej szczegółów zaprezentujemy w ciągu najbliższych tygodni.

5. Ewaluacja wewnętrzna BoP // Jacek G. + Jacek B.

Rozpoczęliśmy prace związane z analizą potrzeb naszej polskiej społeczności bears oraz oceną dotychczas podejmowanych działań i inicjatyw. W ramach inauguracji tych działań przygotowane zostały dwie rozbudowane ankiety. Pierwsza z nich, dotycząca Bear & Fetish Campu w Skowronkach, pozwoliła nam nie tylko potwierdzić słuszność dotychczas przyjętej koncepcji zlotu, ale również ułatwi planowanie kolejnego takiego wydarzenia, wzbogacając je o najbardziej pożądane przez ankietowanych atrakcje. Wyniki tego badania zostały już upublicznione.

Druga ankieta, znacznie bardziej złożona, aktualnie trwa. Dzięki niej mamy nadzieję uzyskać kompleksowy obraz naszego środowiska. Wyniki tego badania pomogą precyzyjniej określić kierunki, jak i priorytety podejmowanych przez nas i planowanych w przyszłości zadań.

6. Integracja BoP z polskimi grupami LGBTQ+ // Jacek B. + Tom S.

Zintensyfikowaliśmy działania służące integracji Bears of Poland z innymi grupami LGBTQ+ w Polsce. Przystąpiliśmy do Sztabu Kryzysowego, powołanego przez Julię Maciochę przy okazji ostatnich działań Ordo Iuris. Sztab ten ma za zadanie usprawnić komunikację pomiędzy formacjami LGBTQ+ w Polsce, jak i ułatwić podejmowanie wspólnych inicjatyw.

„Misie na marszach” wpisały się na stałe w krajobraz Marszy Równości w Polsce i zagranicą. W najbliższym czasie będziemy wspierać organizację Tygodnia LGBT oraz Marszu Równości we Wrocławiu.

7. Integracja międzynarodowa BoP // Tom S.

W okresie ostatnich trzech lat zacieśniły się kontakty zagraniczne z grupami miśkowymi z Niemiec, Węgier, Czech i Słowacji. W tym roku nawiązaliśmy kontakt z grupami bears z Estonii (Tallin), Norwegii (Oslo), Ukrainy, Belgii, Francji oraz Rosji.

Podjęliśmy następujące działania: 

 • Bear Communities of CE Europe to konferencja, która podczas październikowego PBW19 zainauguruje cykl corocznych inicjatyw zrzeszających grupy Bears z Europy i Rosji. Będzie ona drugim działaniem (po corocznym Bears Collaboration Meet Up w ramach kwietniowego Tallin Bearty w Estonii), umożliwiającym reprezentantom z różnych krajów budowanie relacji i wymianę doświadczeń. Celem konferencji będzie zapoznanie się, prezentacja poszczególnych grup oraz wypracowanie efektywnych sposobów komunikacji w kwestiach dot. bieżących inicjatyw oraz wzajemnego wspierania. Celem jest również wypracowanie form wsparcia przy działaniach (tak lokalnych, jak i międzynarodowych), w tym tych związanych z szeroko pojętymi realiami politycznymi życia LGBTQ+ w poszczególnych krajach Europy i Rosji.
 • koordynatorzy ds. relacji międzynarodowych: w celu usprawnienia komunikacji pomiędzy Bears of Poland a grupami bears z innych krajów Europy i Rosji, powołaliśmy zespół koordynatorów: Adama M. oraz Bartka T., którzy wraz z przedstawicielami Zarządu BoP będą odpowiedzialni za bieżącą komunikację oraz podejmowanie wspólnych działań z partnerami zagranicznymi. Na ten moment rozpoczęliśmy rozmowy o ścisłej współpracy z Nordic Bears (Oslo, Norwegia) oraz inicjatywą Bären gegen Rechts Andreasa Grundmanna z Bartmänner Köln e.V. (Kolonia, Niemcy). Więcej szczegółów już wkrótce.

8. Sklep internetowy BoP // Damian T.

Sklep internetowy Bears of Poland zainauguruje swoją działalność w ciągu najbliższych dni wraz z rozpoczęciem działań promocyjnych Poznań Bear Weekend 2019. 

W sklepie poza stopniowo wprowadzanym asortymentem gadżetów stowarzyszeniowych będzie prowadzona po raz pierwszy przedsprzedaż biletów oraz pakietów weekendowych na nadchodzący PBW oraz na kolejne wydarzenia organizowane przez BoP. 

Dla zwiększenia wygody zakupów i logistyki wdrożyliśmy:

 • płatności on-line (obsługiwane przez PayU oraz PayPal) ze wsparciem dla kart płatniczych, przelewów ekspresowych, płatności BLIK-iem itp.
 • różne formy wysyłki w tym możliwość odbioru osobistego na kolejnym wydarzeniu BoP na terenie Polski.

9. XII Bear & VI Fetish Camp 2020 (BFC20) // Tomek Ch.

Rozpoczęliśmy prace organizacyjne nad przyszłorocznym Bear Fetish Campem 2020 (BFC20). 

 • W nawiązaniu do tradycji trzyletniego cyklu lokalizacji obozów (niziny, góry, morze) BFC20 odbędzie się na nizinach – skupiliśmy się na południowo-zachodniej część Polski.
 • Poszukujemy w tym rejonie ośrodków, które sprostają potrzebom grupy. 

Dajcie znać w komentarzach do postu na grupie Bears of Poland co sądzicie o pierwszych 50 dniach nowego zarządu. Jesteśmy również otwarci na Wasze sugestie co do dalszej ich realizacji czy innych działań, które zaproponujecie.

Ściskamy mocno.
Wasz Zarząd.

Bracia Braciom.