Oświadczenie ws. obecnej sytuacji w Polsce

Bears of Poland – stowarzyszenie społeczności bears w kraju nad Wisłą.

Jesteśmy polskimi miśkami – „futrzastą” częścią społeczności Lesbijek, Gejów, osób Biseksualnych i Transseksualnych. Prywatnie jesteśmy lekarzami, handlowcami, pracownikami naukowymi, bankierami, kierowcami, informatykami, nauczycielami, urzędnikami – po prostu częścią polskiego społeczeństwa. Z racji przynależności do większej grupy osób LGBT naturalnie popieramy i wspieramy działania równościowe. Staraliśmy zaznaczyć się swoją obecność z misiowymi flagami i bannerami na marszach i paradach równości. Może nawet pamiętacie nazwę „Misie na Marszach” ze wspólnych zgromadzeń.

Wydarzenia z ostatnich dni nadal nas szokują, ale także uświadamiają jakie ewentualne zagrożenia mogą nas czekać we własnym kraju. Czujemy głęboki niepokój, gdy metody policji coraz bardziej przypominają te z czasów poprzedniego ustroju w Polsce.

W wielu miastach odbywają się demonstracje przeciwko podsycaniu nastrojów anty-LGBT oraz zgromadzenia mające na celu solidarne poparcie zatrzymanej ostatnio Margot i innych osób w Warszawie. Udział w takiej demonstracji wymaga od nas odwagi, by czasem ponownie wyjść z szafy i pokazać swoją twarz w tłumie osób, które mają najzwyczajniej w świecie dość. Dość pogardy, wyzwisk i znieważania nas. Chcemy czuć się dobrze we własnym kraju, nie udawać, że kochamy kogoś innego. Chcemy żyć NORMALNIE – rozliczać wspólnie podatki, odwiedzać się w szpitalu i po sobie dziedziczyć.

Dlatego – jeśli czujecie się na siłach, zachęcamy was do udziału w takich pokojowych protestach. Nie zapominajcie jednak o bezpieczeństwie swoim i osób, z którymi tam przyjdziecie. Stosujcie się do poleceń organizatorów oraz służb porządkowych. Nie skandujcie wulgarnych haseł i nie dajcie się sprowokować. Nauczcie się na pamięć numeru kontaktowego do osoby, która w razie potrzeby będzie wam mogła pomóc (osoba bliska, czy prawnik). Możecie nawet napisać go markerem na przedramieniu, ważne aby go mieć przy sobie. Dla własnego bezpieczeństwa przyjdźcie i wracajcie w grupie lub umówcie się na kontakt telefoniczny z kimś bliskim, że jesteście już bezpieczni. Może nawet udostępnijcie tymczasowo własną lokalizację w telefonie?

Dziękujemy tym wszystkim, którzy już w takich spotkaniach uczestniczyli, a także wszystkim, którzy oferują, często nieodpłatnie, pomoc zatrzymanym.

Potrzebujesz porady prawnej, czy psychologicznej w związku z ostatnimi wydarzeniami? Napisz na stowarzyszenie@bearsofpoland.pl – postaramy skontaktować cię z osobami, które będą w stanie ci pomóc.

Każdy z nas jest inny. Wszyscy jesteśmy równi.