1 grudnia światowy dzień AIDS

Jak co roku 1. grudnia obchodzony jest Światowy dzień AIDS. Szczególnie w tym dniu warto zwrócić uwagę na problem HIV/AIDS oraz pamiętać o osobach pozytywnych.

 

Co samemu możesz, a nawet powinieneś zrobić (nie tylko 1. grudnia)?

1. Zbadać się i zachęcić do badania innych! Badania są bezpłatne i anonimowe, a wynik dostaniesz najczęściej już tego samego dnia w przeciągu kilkudziesięciu minut (czasem szybciej). Nie martw się na zapas jeśli wynik okaże się w pierwszym badaniu pozytywny, to jeszcze o niczym nie przesądza. Na każdym etapie w czasie kolejnych badań możesz liczyć na fachową poradę lekarzy specjalistów i pomoc psychologa. Zawsze śmiało, otwarcie i całkowicie anonimowo możesz poprosić o pomoc i radę. Warto o tym pamiętać i z tego korzystać.

2. Rozmawiać, … również z osobami heteroseksualnymi, bo problem dotyczy każdego, a nie tylko grupy LGBT+. Niestety w Polsce temat zakażeń HIV jest wciąż tematem tabu, dlatego warto rozmawiać i podejmować dyskusję, pytać i wyjaśniać wątpliwości. Mimo ponad 30 lat badań nad HIV i AIDS temat jest wciąż bardzo aktualny, a w ciągu ostatnich lat bardzo wiele się w tej materii zmieniło, odkryto wiele nowych aspektów, opracowano skuteczne leki i udoskonalono metody diagnostyczne. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia.

3. Uprawiaj bezpieczny seks. Używaj prezerwatywy i unikaj ryzykownych zachowań seksualnych. Nie odmawiaj sobie przyjemności, nie rezygnuj z zabawy, jednak baw się z głową, myśl i nie ulegaj naciskom jeśli nie czujesz się pewnie w danej sytuacji a boisz się, że może to być sytuacja ryzykowna. Twoje zdrowie jest najważniejsze.

4. Możesz zacząć stosować PrEP. W Polsce podobnie jak w niektórych krajach europejskich są już przychodnie (w tym momencie dwie) gdzie, po przeprowadzeniu badań, możesz za opłatą rozpocząć terapię PrEP, która wystarczy na miesiąc regularnego stosowania.

Wpis powstał we współpracy z Czarkiem Staweckim

Potrzebujesz więcej informacji?

*Zajrzyj do artykułu Czarka Staweckiego

*Odwiedź stronę (https://aids.gov.pl/)

*Odwiedź stronę lub skontaktuj się z organizacjami pozarządowymi, zajmującymi się tematem, np. Stowarzyszenie Jeden Świat z Krakowa, gdzie w sobotę podczas Miśkołajków, będziesz mógł zrobić bezpłatny test na obecność wirusa HIV w Twoim organizmie

*Zajrzyj na blog.refform

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.